Arnold Sports Festival 2016 Schedule of Events March 3-6, 2016

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

arnoldbanner/UCW/ COLUMBUS, OH – The following is the list of scheduled events for the epic event The Arnold Sports Festival 2016 as it kicked off Thursday March 3 and will run through Sunday March 6, 2016. You can expect to see ambitious amateurs and seasoned pros strutting their stuff in pursuit of some Arnold gold and you can see them wondering around so you will never know who you will bump into.

Make sure to seek out the likes of Mike O’Hearn, Rich Gaspari, Muscle and Fitness, Body Fortress, NuGo Nutrition, Mona Muresan, Body Bags, Chris Cormier, Johnny Bench, Ronnie Coleman, Kurt Angle, Karina Nascimiento, Lonestar Distribution, Liz Gaspari and AthleticElite 10, Gaspari Nutrition, EAS Sports Nutrition, MHP – Maximum Human Performance, Hollywood Casino, GASP, Flex Magazine, Better Bodies, BPI Sports, MuscleTech, Ultimate Nutrition, ON True Strength and so many others.

“This is the event to be at in 2016, you had The New Year, The Superbowl, The Action Martial Arts Hall of Honors and now the Arnold Sports Festival is one not to be missed, the bar is raised every year and athletes get more fierce. The International Sports Hall of Fame brings the prestige chaired by Dr. Robert Goldman and Arnold himself, Its a must attend event,” stated Louis Velazquez, host of the UCW Radio Show

Schedule:

Thursday, March 3, 2016

GREATER COLUMBUS CONVENTION CENTER

Noon
Arnold Amateur Bodybuilding, Fitness, Figure, Bikini & Physique Championships
Amateur Women’s Physique
Masters Bodyfitness (Figure)
Masters Bikini
Fitness Routine Round
Open Bodyfitness (Figure)
Open Bikini
Fitness Physique Round
Masters Bodyfitness (Figure) Awards
Masters Bikini Awards

BATTELLE GRAND
GENERAL ADMISSION – $25

7 p.m.
Guns & Hoses Boxing
Police vs. Firefighters
Doors at 6 p.m.
HALL E
TICKETS $25 – $40

HILTON COLUMBUS DOWNTOWN

7 p.m. – 9 p.m.
Meet & Greet With IFBB Pros
BELLOWS BALLROOM
General Admission $25

 

Friday, March 4, 2016

GREATER COLUMBUS CONVENTION CENTER

7 a.m. – 9 p.m.
Arnold Fencing Classic
HYATT REGENCY – DELAWARE, FRANKLIN, UNION and TAFT ROOMS

8 a.m. – 7 p.m.
USA Powerlifting Championships
Starting Strength Pro Raw Challenge
E160s and E170s

8:30 a.m. – 2:30 pm
Art At The Arnold
Model Drawing & Painting
CONNECTOR BETWEEN CONVENTION CENTER AND HYATT REGENCY

9 a.m. – 2 p.m.
Arnold Amateur Strongman World Championships
Preliminaries
HALL C

9 a.m. – 2 p.m.
Arnold Amateur Bodybuilding, Fitness, Figure, Bikini & Physique Championships
PRO Women’s Physique International Prejudging
Amateur Men’s Physique
Masters Bodybuilding and Routines
Classic Bodybuilding and Routines
(20 Minute Intermission)
Masters Bodybuilding Awards
Classic Bodybuilding Awards
Open Men’s Bodybuilding

BATTELLE GRAND
GENERAL ADMISSION – $25

9 a.m. – 5:30 p.m.
World Jump Rope
Take The Jump Rope Challenge
Eisenman & Trott Rooms  (top of the escalators)

9 a.m. – 5:30 p.m.
Interactive Tennis Fun Zone
E150-E151

9 a.m. – 6 p.m.
Pole Fitness
PCS Pole Fitness at the Arnold
TERRACE BALLROOM

10 a.m. – 8 p.m.
Weightlifting Championships
C110-C115

9:00 a.m. – 5:30 p.m.
Arnold Fitness EXPO
Open To General Public
Entertainment / Contests begin and continue throughout the day
HALL D

Arnold Fitness EXPO Stage

Arnold Classic Armwrestling Challenge
Preliminaries
9:30 a.m. – 11 a.m.

Fitness International and Figure International
Prejudging
11 a.m. – Noon

Arnold Classic 212
Prejudging
Noon – 1:30 p.m.

Arnold Model Search
1:30 p.m. – 2:30 p.m.

Arnold Amateur Men’s & Women’s Physique
Finals
2:30  p.m. – 3:30 p.m.

Arnold Strongman Classic
3:30 p.m. – 5:30 p.m.

Arnold Fitness CONCOURSE Stage

11:00 am: Pole Fitness
Noon: MAS Wrestling
2:00 pm: Pole Fitness
3:00 pm: Martial Arts
3:15 pm: Kettle Bells
3:30 pm: Break Dancing
4:00 pm: World Jump Rope
4:30 pm: Armwrestling

3 p.m. – 7 p.m.
Cheerleading and Dance
HALL E

10 a.m. – 5 p.m.
Ultimate Teen Challenge
HALL F

2 p.m. – 3 p.m.
Meet & Greet With Randy Couture
HALL C

6:30 p.m. – Midnight
Chess
Arnold Schwarzenegger Open Chess Tournament
HYATT REGENCY — A101-104

7 p.m.
Arnold Classic 212, Fitness International, Figure International & Women’s Physique International Finals
The Pole Fitness National Championship at the Arnold (The 2015 PCS Championship)
Note: Pole Fitness Event begins at 9:30 p.m. All events included in same ticket.
BATTELLE GRAND
RESERVED SEATING — $50 and $75

HILTON COLUMBUS DOWNTOWN

11 a.m. – 6 p.m.
Dance Fitness & More
BELLOWS BALLROOM

OHIO EXPO CENTER

8 a.m. – 9 p.m.
XPC Powerlifting
RHODES CENTER

8 a.m. – 5 p.m.
Archery Ohio NASP State Tournament
LAUSCHE BUILDING

8 a.m. – 10 p.m.
Gymnastics Challenge
CELESTE CENTER

9 a.m. – 9 p.m.
Table Tennis Challenge
VOINOVICH CENTER

11 a.m. – 6 p.m.
CrossFit Endeavor
COLISEUM

LC PAVILION

7:30 p.m.
Amateur MMA Festival
Doors Open at 6:30 p.m.
RESERVED SEATING AND GENERAL ADMISSION — $30-$120

PREMIER AT SAWMILL ATHLETIC CLUB

5:00 p.m. – 11 p.m.
Indoor Cycling Charity Ride
Registration Starts at 4:00 p.m.
ADMISSION IS FREE

WALNUT HILLS DISC GOLF COURSE

9 a.m. – 4 p.m.
Disc Golf
Practice Rounds
ADMISSION IS FREE

 

Saturday, March 5, 2016

GREATER COLUMBUS CONVENTION CENTER

7 a.m. – 8 p.m.
Arnold Fencing Classic
HYATT REGENCY – DELAWARE, FRANKLIN, UNION AND TAFT ROOMS

8 a.m. – 6 p.m.
Youth DanceSport Classic
HYATT REGENCY BALLROOM

8 a.m. – 7 p.m.
Cheerleading and Dance
HALL E

8 a.m. – 7 p.m.
USA Powerlifting Championships
SSP Nutrition Raw Bench, 8 a.m.-10 p.m.
SlingShot Pro American Invitational, 10 a.m.-7 p.m.
E160s and E170s

8:30 a.m. – 4 p.m.
Art At The Arnold
Model Drawing & Painting
CONNECTOR BETWEEN CONVENTION CENTER AND HYATT REGENCY

9 a.m. — 5:30 p.m
Interactive Tennis Fun Zone
E150-E151

9 a.m. – 6 p.m.
Pole Fitness
PCS Pole Open at the Arnold
TERRACE BALLROOM

9 a.m. – 8 p.m.
Weightlifting Championships
C110-C115

9 a.m. – 5:30 p.m.
WWE Experience
HALL C

9 a.m. – 8 p.m.
World Jump Rope
Arnold Jump Rope Speed and Power Challenge
Eisenman & Trott Rooms (top of the escalators)

9 a.m. – 5:30 p.m.
Arnold Fitness EXPO
Open To General Public
Entertainment / Contests begin and continue throughout the day

Arnold Fitness EXPO Stage

Arnold Classic Armwrestling Challenge
Finals
9 a.m. – 10 a.m.

Arnold Amateur Bodybuilding, Fitness, Figure and Bikini and Championships
Men’s Bodybuilding, Fitness, Figure & Bikini Finals
10 a.m. – 1:45 p.m.

Arnold Strongman Classic
1:45 p.m. – 5:30 p.m.

Arnold Fitness CONCOURSE Stage

9:00 am: World Jump Rope
10:30 am: Fencing
11:00 am: Pole Fitness
Noon: MAS Wrestling
1:30 pm: Fencing
2:00 pm: Pole Fitness
3:00 pm: Martial Arts
3:15 pm: Kettle Bells
3:30 pm: Break Dancing
4:00 pm: World Jump Rope

 

9:30 a.m. – 3 p.m.
Ultimate Teen Challenge
HALL F

10 a.m. – 6 p.m.
Martial Arts Festival / Amateur Boxing / Grappling
Opening Ceremony 10 a.m.
Rules Meeting and Competition to follow Opening Ceremony
UNION STATION (formerly Grand Ballroom)

10:30 a.m. – Midnight
Chess
Arnold Schwarzenegger Open Chess Tournament
HYATT REGENCY — A101-104

1 p.m. – 4 p.m.
Arnold Classic, Bikini International and Men’s Physique
Prejudging
Arnold Classic Pro Wheelchair
Prejudging & Finals
BATTELLE GRAND

RESERVED SEATING – $50

7 p.m. – 10 p.m.
Arnold Classic, Arnold Classic Physique, Bikini International and Arnold Strongman Classic
Finals
BATTELLE GRAND
RESERVED SEATING — $50 and $100

OHIO EXPO CENTER

8 a.m. – 5 p.m.
Archery Ohio NASP State Tournament
LAUSCHE BUILDING

8 a.m. – 9 p.m.
XPC Powerlifting
RHODES CENTER

8 a.m. – 10 p.m.
Gymnastics Challenge
Opening Ceremony – 4:30 p.m.
CELESTE CENTER

8 a.m. – 9 p.m.
Table Tennis Challenge
VOINOVICH CENTER

9 a.m. – 5 p.m.
Equestrian
Arnold Western Horse Show
COOPER ARENA

9 a.m.
Taekwondo
State Taekwondo Championships
BUCKEYE BUILDING

10 a.m. – 5:30 p.m.
Arnold SportsWorld
Open To General Public
Sports Demonstration and Entertainment continue throughout the day
BRICKER BUILDING

Arnold SportsWorld Stage
10:15 a.m: Improv Opera by Opera Columbus
10:45 a.m: Cyril Scott Pipe Band and Columbus Scottish Highland Dancers
11:15 a.m.: World Jump Rope
11:30 a.m.: Interactive Karate Demo with Ashley Hill
11:45 a.m.: Hooping Ninja
11:50 a.m.: Omega Man
12:35 p.m.: Balancing & Juggling with Brad Weston
12:55 p.m.: Vincent Harris, Hip Hop Dance Champion
1:00 p.m.: Arnold Quest For Talent! Presented By Columbus Children’s Theatre
2:45 p.m.: Cooking Caravan Presented By Fresh Thyme Market
3:00 p.m.: Baton Twirling Demonstration
3:15 p.m.: Jedi Fencing
3:30 p.m.: Arnold Quest For Talent! Awards Presented By Arnold
3:45 p.m.: Competitive Break Dancing Finals
4:00 p.m.: Richens/Timm Academy of Irish Dance
4:45 p.m.: Comedy & Juggling by Matt Jergens

10 a.m. – 6 p.m.
CrossFit Endeavor
COLISEUM

Noon — 4 p.m.
POWER X
RHODES CENTER

NEW ALBANY HIGH SCHOOL

10 a.m.-5:30 p.m.
Arnold Swimming Championships
ADMISSION IS FREE

HILTON COLUMBUS DOWNTOWN

9 a.m.-6 p.m.
50+ DanceSport Challenge
Competitions
GEORGE BELLOWS BALLROOM

8 p.m. – 11 p.m.
50+ DanceSport Challenge
Evening Dance
GEORGE BELLOWS BALLROOM

LC PAVILION

7:30 p.m.
Arnold Pro Boxing Presented By Title Boxing Club
Doors Open at 6:30 p.m.
General Admission and Reserved Seating — TBD

HOLLYWOOD CASINO

9 p.m. – 2 a.m.
Arnold Party With The Pros
Official After-Party of the Arnold Classic
GENERAL ADMISSION — $25
MUST BE 21 OR OVER TO ATTEND

PREMIER AT SAWMILL ATHLETIC CLUB

6:20 a.m. – 1 p.m.
Indoor Triathlon
Registration & Packet Pick Up Opens at 5:30 a.m.
ADMISSION IS FREE

WALNUT HILLS DISC GOLF COURSE

8:30 a.m.
Disc Golf
All Divisions & Field Events
ADMISSION IS FREE

 

Sunday, March 6, 2016

GREATER COLUMBUS CONVENTION CENTER

7 a.m. – 10:30 a.m.
5K Pump & Run
Registration, Athletes Weigh In and Bench Press 7  a.m. – 9 a.m.
TERRACE FOYER

5K Pump & Run Race Begins at 10:30 a.m.
Race begins at corner of Goodale and High streets

5K Run
Registration 7:30 a.m. – 8:45 a.m.
TERRACE FOYER

Arnold 5K Run Begins at 9:15 a.m.
Races begin at corner of Goodale and High streets

7 a.m. – 6 p.m.
Arnold Fencing Classic
HYATT REGENCY — DELAWARE, FRANKLIN, UNION AND TAFT ROOMS

8 a.m. – 7 p.m.
Arnold Indoor Rowing Challenge
Eisenman & Trott Rooms (top of the escalators)

8 a.m. – 6 p.m.
Youth DanceSport Classic
HYATT REGENCY BALLROOM

9 a.m. – 5 p.m.
Cheerleading and Dance
HALL E

10 a.m. – 5 p.m.
Marial Arts Festival / Amateur Boxing / Grappling
Opening Ceremony 10 a.m.
UNION STATION (formerly Grand Ballroom)

9 a.m. – 6 p.m.
Pole Fitness
PCS Pole Fitness at the Arnold
TERRACE BALLROOM

9:30 a.m. – 2 p.m.
Ultimate Teen Challenge
HALL F

10 a.m. – 3 p.m.
USA Powerlifting Championships
Titan Pro Bench Press Bash Championships, 10 a.m. – Noon
Next Lifter Ohio Invitational Bench Press / Deadlift Championships, Noon – 3 p.m.
E160s and E170s

10 a.m. – 4 p.m.
Interactive Tennis Fun Zone
E150-E151

10 a.m. – 6 p.m.
Weightlifting Championships
C110-C115

10 a.m. – 4 p.m.
WWE Experience
HALL C

10 a.m. – 4 p.m.
Arnold Fitness EXPO
Entertainment / Contests begin and continue throughout the day

Arnold Fitness EXPO Stage

USA Powerlifting SlingShot Pro Deadlift
10 a.m. – 11:30 a.m.

MAS Wrestling
11:30 a.m. – 12 p.m.

Arnold Strongman “Record Breakers”
12 p.m. – 12:30 p.m.

XPC’s MHP Bench Bash
12:30 p.m. – 1:30 p.m.

Arnold Amateur Strongman World Championships
Finals
1:30 pm – 4 p.m.

Arnold Fitness CONCOURSE Stage

10:30 am: Fencing
11:00 am: Pole Fitness
Noon: Martial Arts
12:15 pm: Kettle Bells
12:30 pm: Break Dancing
1:30 pm: Fencing
2:00 pm: Pole Fitness

10 a.m. – 2 p.m.
Art At The Arnold
Art Show
CONNECTOR BETWEEN CONVENTION CENTER AND HYATT REGENCY

10:30 a.m. – 10:30 p.m.
Chess
Arnold Schwarzenegger Open Chess Tournament
HYATT REGENCY — A101-104

OHIO EXPO CENTER

8 a.m. – 10 p.m.
Gymnastics Challenge
CELESTE CENTER

8 a.m. – 7 p.m.
Table Tennis Challenge
VOINOVICH CENTER

9 a.m. – 5 p.m.
Buckeye Archery Festival
LAUSCHE BUILDING

9 a.m. – 4 p.m.
Equestrian
Arnold Western Horse Show
COOPER ARENA

10 a.m. – 5 p.m.
CrossFit Endeavor
COLISEUM

10 a.m. – 4 p.m.
Arnold SportsWorld
Open To General Public
Sports Demonstration and Entertainment continue throughout the day
BRICKER BUILDING

Arnold SportsWorld Stage
10:00 a.m.: World Jump Rope
11:00 a.m.: Omega Man
Noon: Miss Arnold Teen Fitness Pageant
2:15 p.m.: Hooping Ninja
2:30 p.m.: Competitive Break Dancing Finalist
2:45 p.m.: Richens/Timm Academy of Irish Dance
3:30 p.m.: Whip n’ Nae Nae with the Mascots

HILTON COLUMBUS DOWNTOWN

11 a.m. – 2 p.m.
Arnold Sunday Showcase
GEORGE BELLOWS BALLROOM
GENERAL ADMISSION – $25

OTTERBEIN UNIVERSITY

9 a.m. – 4 p.m.
Baton Twirling
RIKE CENTER

STARS INDOOR SPORTS

7 a.m.-4 p.m.
Arnold 3v3 Soccer Cup

WALNUT HILLS DISC GOLF COURSE

9 a.m.
Disc Golf
All Divisions & Field Events
ADMISSION IS FREE

Ticket And Other Information

EXPO Tickets. Adults: $15 per day in advance; $20 per day at the door. Children 14 years and under FREE if accompanied by an adult.
Admission includes total access to the Arnold Fitness EXPO March 4-6, 2016
Tickets available at www.ticketmaster.com/arnold
Tickets available at Greater Columbus Convention Center March 4-6, 2016
Tickets available at the Ohio Expo Center March 4-6, 2016
NO BABY STROLLERS ALLOWED

http://arnoldsportsfestival.com/

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail
, , , , , , , , , , , ,

Stock Ticker

  • Loading stock data...